Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które żądają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a przy wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest coś więcej niż oznaką wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się być w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie istnieją jednak od razu zrobione na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaplanować remont i na co zwrócić uwagę? O naszym poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do ważnych prac dotyczących remontem apartamentu mieszkalnego należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z zasady wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zwerbujemy poniżej tysiąca złotych. O ile konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej warto zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część robót można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont wraz z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często intryguje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Operacje przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, dobrym wyborem będzie więc zamierzenie skorzystania z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: poprawka układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie w każdej sytuacji konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą spowodować do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich odnowienie lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Odpowiednim rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze poprzednio rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt od 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być nawet ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć zamiana całego pionu również może być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym spośród tutaj jest jego komentarz największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów wskazane jest wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt robót przy wykończeniu niewielkiej łazienek w kawalerce wyniesie także od około 2 aż do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od fantazji właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w paru tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla odmiennych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast prostych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i remontu jest dłuższy, to wzorzec lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też nakład pieniężny malowania ścian – może to być nawet kilka złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

 

 

PosadzkiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach istnieją panele podłogowe. Dostępne będą w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i odmienne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami przy kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Zezwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i ograniczenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują instalacja w cenie produktu bądź za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku oferują tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do nakładów pieniężnych tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To wydatki które często pomijane będą przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

 

 

KuchniaO ile koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć stanie się tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość dużym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej przy przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do więcej niż 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej łazienki koszt mebli wyniesie około 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie trwa często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz to częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce obok meblach kuchennych. Warto dlatego planować te zakupy równolegle, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie wyłącznie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale nierzadko będzie też kartą przetargową do zbicia ceny sprzętów o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie każdego prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie nierzadko kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie nabywamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar